Congrats Pace Athletes!

Senior Justin Morris recently signed to play football at Howard University. Photo: Pace Office of Communications

Varsity Girls Volleyball: 2017-2018 AAA State Champions
Alexandra Baker ‘19: All-Area
Ada Jane Agolli ‘20: All-State; National Sophomore of the Year Finalist; Prep Volleyball Soph 79 List; Prep Volleyball High School All-American – High Honorable Mention
Lucy Ferry ‘20: All-Area
Dominique Turner ‘20: All-Area
Kalissa Greene ‘21: National Freshman of the Year Finalist; Prep Volleyball Frosh 59 List; Prep Volleyball High School All American – Special Mention

Varsity Football: Made the first round of the AAA state playoffs
Realus George ‘18: All-Region; Second Team All-State
Jamaree Salyer ‘18: All-Region; First Team All-State; U.S. Army All-American Bowl

Varsity Boys Basketball: Region Runner-up; Reached the second round of the AAA state tournament
Isaiah Kelly ‘18: Second Team All-State; First Team 5-AAA All-Region; 1,500 Point Club
Cole Middleton ‘21: First Team 5AAA All-Region

Varsity Girls Basketball: Region Runner-up; Made the first round of the AAA state tournament
Ann Rafeedie ‘19: 5-AAA All-Region
Kayla Ross ‘19: 5-AAA All-Region
Joelle Zelony ‘19: 5-AAA All-Region

Varsity Swimming and Diving:

Girls placed 4th at state meet; National Interscholastic Swim Coaches Association Team Scholar Award (Gold Team with a GPA of 3.766); Boys placed 11th; National Interscholastic Swim Coaches Association Team Scholar Award (Silver Team with a GPA of 3.696)
Charlie Kaye ‘19: State Champion for 100m backstroke; State Runner-Up for 100 freestyle; All-State; broke Pace record for 100 freestyle; broke Pace record for 100m backstroke
Lizzy Kaye ‘21: 1A-3A State Champion in diving; broke Pace record in diving; All-State; All-American Consideration

Varsity Wrestling:
Eli Asher ’18 – Advanced to state tournament
Ahsan Hennings ’19 – Advanced to state tournament

Varsity Baseball: Reached the Sweet 16 of the state playoffs

Varsity Boys Golf: Advances to state tournament on May 21-22
Qualified for state tournament: Marc Mitchell ’18, Ben Crawford ’20, George Lyon ’20, George Robbins ’20, Jimbo Smith ’20, Gabe Wright ’20

Varsity Girls Golf: Advances to state tournament on May 21-22
Aleks Golde ‘19: 2nd in the area tournament; All-State
Qualified for state tournament: Sophie Beck ’19, Aleks Golde ’19, Julia Kelly ‘20

Varsity Gymnastics:
Hayden Sample ‘20: Placed 37th on Vault; Placed 32nd on Floor at area meet
Casey Shoulberg ‘21:  Placed 22nd on Floor at area meet

Varsity Boys Lacrosse: Reached the first round of the state playoffs
Ryan Hofstetter ‘18: All-American, First Team All-State
Joseph Adams ‘18: All-State Honorable Mention
Sam Assaf ‘19: Second Team All-State
Charlie Warren ‘19: All-State Honorable Mention

Varsity Girls Soccer: Reached the second round of the state playoffs

Varsity Boys Tennis: Region Runner-up; Reached the Final Four of the state tournament

Varsity Girls Tennis: Reached the Final Four of the state tournament

Varsity Track and Field: Seven state meet qualifiers
Ibum Obu ’18: AAA State Champion in shot put; Broke five Pace records in shot put this year; Ranked No. 1 in AAA for shot put after Sectionals; Sectional Champion; Region Champion; Qualified for state in shot put and discus
Jack Douglass ’18: Placed fifth at state meet in 3200 meters, sixth in 1600 meters; Region Runner-Up in 3200 meters
Ben Thompson ’18: Qualified for state in 800 meters
Justice Jackson ’19: Region Champion in 200 meters; Qualified for state in 200 and 400 meters; Broke school record in 200 meters
Sam Adams ’20: AAA State Runner-up in 800 meters; Broke two Pace records in 800 meters; Ranked No. 1 in AAA after Sectionals; Sectional Champion; Region Champion
Payton Payne ’20: Placed fourth at state meet in 3200 meters; Broke school record in 3200 meters
Paula Sandoval ’20: Qualified for state in 800 meters
Lizzy Kaye ’21 : Broke school record in pole vault

Fourteen seniors will continue their athletic careers at the college level:
Ben Bernstein: Baseball at Oberlin College
Justin Cogbill: Football at University of New Hampshire
Zeke Diamond: Baseball at Emory University
Jack Douglass: Cross Country and Track at Washington and Lee University
Realus George: Football at University of Miami
Ryan Hofstetter: Lacrosse at Sewanee: The University of the South
Frank Houser: Wrestling at Bucknell University
Isaiah Kelly: Basketball at Yale University
Mark Mitchell: Golf at Denison University
Justin Morris: Football at Howard University
David Roos: Baseball at Rhodes College
Jonathan Rushton: Soccer at Pomona College
Jamaree Salyer: Football at University of Georgia
Jaden Steagall: Baseball at Tusculum College

Check the “Pace Knightly News” Facebook page or Twitter account, @knightly_news, for more sports news.